Reflexní terapie

Reflexní terapie je celostní léčebná metoda, při níž se jemným tlakem masírují reflexní plošky na chodidlech nebo na rukou, čímž dojde k hlubokému uvolnění a povzbudí se tak samoléčící schopnost těla.

Princip reflexní terapie

Princip reflexní terapie spočívá v tom, že orgány, nervy, žlázy a ostatní části těla jsou spojené s reflexními ploškami nebo body na chodidlech a rukou. Tyto body se nacházejí na ploskách, nártech a stranách chodidel, a na dlaních, hřbetech a stranách rukou. Když se tyto plošky stlačují a masírují palci a prsty, vyvolá to v odpovídající části těla přímou reakci. Například masírování plošky dělohy při menstruačních křečích aktivuje samoléčící proces, který zmírní křeče v děloze.

Reflexní diagnostika

Reflexní terapie není přínosná pouze tím, že dokáže naše tělo povzbudit k samoléčící reakci, ale také je to také výtečná diagnostika stavu pacienta. Reflexní plošky orgánů, které dobře nefungují, bývají totiž bolestivé, nebo jsou na omak tvrdé a pod palcem jakoby vržou. Při prvním sezení terapeut při masáži prochází postupně jednotlivé orgány a zaznamenává ve spolupráci s pacientem jejich stav. Výsledek je přehled o stavu pacienta, na jehož základě se stanoví samotná terapie, která se skládá se samotného mačkání reflexních plošek a doporučení úpravy životosprávy.

Jak probíhá léčba

Po provedené reflexní diagnostice terapeut pacientovi označí na chodidlech plošky orgánů, které je třeba ovlivňovat, fixou přímo na chodidlech a vysvětlí pacientovi, jakým způsobem a jak často si má plošku mačkat. Poté si pacient sám doma problematické orgány ovlivňuje.

Následné kontroly

Kontrola při reflexní terapii probíhá za měsíc až šest týdnů po reflexní diagnostice. Při této kontrole provede terapeut masáž všech plošek a zaznamená změnu oproti minulé návštěvě. Tuto změnu vyhodnotí a navrhne pacientovi další strategii na cestě ke zdraví.

Doporučení a úprava životosprávy

Samotná reflexní terapie je léčivá. Léčebný proces je však výhodnější podpořit ještě dalšími opatřeními. Tato opatření jsou vždy individuální a terapeut je stanoví na základě dysfunkcí na jednotlivých orgánech. Jedná se například o úpravu stravy, v nutných případech se doporučuje pacientovi vitamínová kůra a v neposlední řadě se reflexní terapie doplňuje fytoterapiií – bylinkami. Zde se doporučují čaje nebo tinktury, které právě posilují jednotlivé orgány (ledvinový, gynekologický, jaterní apod.). Například vlaštovičníková tinktura se doporučuje na úpravu funkce žlučníku.